Cookies

Na naszej stronie używamy plików cookie.
Niektóre z nich są niezbędne do funkcjonowania serwisu, ale o innych możesz zadecydować.

Ajurwedyjski masaż stóp

Ajurwedyjski masaż stóp

Opublikowane: 2024-02-28 16:30 (Marzena Bogucka)

Masaże Ajurweda 

"Choroby trzymają się z dala od tego, kto masuje sobie stopy przed snem, tak jak węże nie zbliżają się do orłów." Starożytne przysłowie indyjskie

Stopy łączą nas z elementem Ziemi.
Praca na stopach powoduje uziemienie, ugruntowanie i uspokojenie układu nerwowego. Wspiera krążenie i proces detoksykacji organizmu. Pobudza przepływ energii i zwiększa świadomość. Jest jednym z najlepszych środków na pokonanie zmęczenia i stresu. W stopach znajdują się zakończenia nerwowe, które mają połączenia z poszczególnymi narządami i układami ciała, dlatego podczas masażu oddziałujemy na cały organizm, przywracając mu zdolność do samouzdrawiania. Masaż przywraca także czucie w stopach i poprawia postawę, dzięki czemu łatwiej chodzimy i biegamy.

Z punktu widzenia ajurwedy masując stopy równoważymy doszę Vata, która generuje większość chorób. Pisma ajurwedyjskie podają, że regularny masaż stóp wspiera wzrok (przeciwdziala zmęczeniu oczu, zapobiega gorącu i suchości w oczach, poprawia widzenie) oraz korzystnie wpływa na bóle i sztywność kończyn dolnych (ból stóp i rwę kulszową).

Masaż stóp z uwagi na użycie olejów i olejków to także zabieg pielęgnacyjny, zapobiegający szorstkości, suchej skórze i pękaniu pięt. W ajurwedzie olejki dobierane są do konstytucji psychofizycznej danej osoby, a także w zależności od pory roku. Rozgrzewająco zadziała podgrzany w kapieli wodnej lub podgrzewaczu olej sezamowy i gorczycowy, wychładzająco zaś olej kokosowy i słonecznikowy. Wykonany wieczorem masaż stóp z użyciem olejku brahmi wyciszy układ nerwowy i korzystnie wpłynie na sen. Działanie olejów bazowych można wzmocnić poprzez dodanie olejków eterycznych (np. olejki lawendowy, jatamansi, tulsi zadziałają na układ nerwowy, uspokoją, zrelaksują i odstresują po ciężkim dniu).

W kulturze wschodu, gdzie leki chemiczne nie są tak popularne, jak w świecie zachodnim, mówi się, że dobrze jest masować stopy codziennie, a głowę raz na trzy dni. Takie działanie zapewni nam lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne, a także utrzyma nas z daleka od chorób.