Cookies

Na naszej stronie używamy plików cookie.
Niektóre z nich są niezbędne do funkcjonowania serwisu, ale o innych możesz zadecydować.

Ajurwedyjski masaż głowy

Ajurwedyjski masaż głowy

Opublikowane: 2023-03-31 06:06 (Marzena Bogucka)

Masaże Ajurweda 

Masaż głowy w Ajurwedzie jest bardzo ważnym aspektem dbania o swój dobrostan. To jeden z najprzyjemniejszych i najmocniej relaksujących zabiegów. Wykonany wczesnym rankiem pobudzi układ nerwowy, wieczorem zaś pomoże pozbyć się całodniowego napięcia, odpręży i wpłynie korzystnie na sen. Zwiększy również poziom energii witalnej, w Ajurwedzie zwanej praną.

Masaż głowy przy użyciu olejów usprawnia krążenie krwi skóry głowy, odżywia, nawilża i wzmacnia skórę i cebulki włosowe, zapobiegając wypadaniu włosów i przedwczesnemu ich siwieniu. Włosy po zabiegu stają się błyszczące, miękkie i lepiej odżywione. Efektem masażu będzie także odświeżenie umysłu i ciała, rozładowanie napięć psychofizycznych, usunięcie zmęczenia i poprawa stanu cery. Dzieje się tak dlatego, że masowanie głowy zwiększa dopływ świeżego tlenu i glukozy do mózgu, poprawia przepływ płynu rdzeniowego przez mózg i rdzeń kręgowy, zwiększa wydzielanie hormonów i enzymów potrzebnych do rozwoju mózgu i odprężenia ciała.

Tradycyjnie w Ajurwedzie do masażu głowy używa się naturalnych olejów ziołowych. Zioła pogłębiają działanie zabiegu, odżywiając i wzmacniając cebulki włosowe, co przyczynia się do wzrostu włosów. Olejem bazowym jest zwykle olej sezamowy i migdałowy, a w przypadku osób o konstytucji pitta olej kokosowy. Działanie oleju bazowego wzmocnione zostanie przez zastosowanie olejków z amli, neem, drzewa sandałowego czy brahmi, jednak najczęściej stosuje się olejek bhringaraj, zwany w Ajurwedzie „władcą włosów”. Bhringaraj posiada właściwości antybakteryjne i regenerujące, działa przeciwłupieżowo, a jego regularne stosowanie może spowolnić wypadanie i siwienie włosów. W naszym rodzimym zielarstwie kondycję włosów poprawić można używając wyciągu z oliwy z oliwek i rozmarynu, który pobudzi porost włosów, pogrubi je i przywróci gęstość. Rozmaryn posiada także właściwości poprawiające koncentrację i jasność myślenia.

Olej po wmasowaniu należy pozostawić na skórze głowy i włosach przez min. 20 minut, a najlepiej na całą noc. W trakcie odpoczynku ciała, skóra lepiej wchłania składniki odżywcze. Taka kuracja świetnie działa jako odżywka przed myciem głowy, jest doskonałym sposobem na włosy przesuszone zabiegami fryzjerskimi i powoduje wyrastanie nowych włosów. Głowę myjemy ciepłą przyjemną wodą, a na koniec spłukujemy chłodną, aby zamknąć łuski włosów. Chłodna woda skutecznie usuwa szampon, działa tonizująco i orzeźwiająco na skórę głowy. Po umyciu dobrze jest zastosować płukankę ziołową lub octową (ciepła przegotowana woda z dodatkiem naturalnego octu jabłkowego), co sprawi, że włosy będą błyszczące i miękkie w dotyku.

Istotnym elementem pielęgnacji włosów jest ich szczotkowanie rano i wieczorem, najlepiej szczotką wykonaną z naturalnych materiałów (np. z włosia z sierści dzika), i oczywiście odpowiednia zrównoważona dieta, zapewniająca organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Ładne, gęste i błyszczące włosy świadczą o dobrej kondycji naszego organizmu, zatem warto zadbać o ich właściwą i kompleksową pielęgnację.

Źródło:

Melanie Sachs, Ajurweda a uroda. Jak być pięknym.

Wykłady z kosmetologii ajurwedyjskiej na kierunku Ajurweda - holistyczna koncepcja zdrowia, Akademia Górnośląska w Katowicach, marzec 2023