Cookies

Na naszej stronie używamy plików cookie.
Niektóre z nich są niezbędne do funkcjonowania serwisu, ale o innych możesz zadecydować.

Dlaczego stopy są ważne?

Dlaczego stopy są ważne?

Opublikowane: 2021-10-06 22:00 (Marzena Bogucka)

Masaże 

W zachodniej kulturze dużo uwagi poświęcamy głowie – mózgowi i myśleniu, dominują zajęcia wykonywane na siedząco, chodzimy coraz mniej. Nie mamy świadomości jak ważną rolę dla zdrowia i dobrego samopoczucia odgrywają nasze stopy. A przecież już w starożytności wierzono, że od stanu stóp uzależniony jest ogólny stan zdrowia człowieka oraz że leczenie ich dolegliwości skutecznie równoważy postawę, narządy wewnętrzne, energię ciała i samopoczucie.

Z anatomicznego punktu widzenia podstawową funkcją stóp jest poruszanie się. Stopy dźwigają ciężar i są podstawą naszej sylwetki. Ich niewłaściwe funkcjonowanie może wpłynąć negatywnie na resztę ciała.

Nie tylko…

Ruchy w stopach i stawach skokowych są niezbędne dla prawidłowego działania układu krwionośnego. Poruszanie stopami, kostkami i łydkami pobudza krążenie krwi, ułatwiając pracę serca.

Organy wewnętrzne i części naszego ciała powiązane są z określonymi miejscami (obszarami i punktami) znajdującymi się na stopach. Masaż (ucisk, kręcenie itp.) tych określonych miejsc stymuluje pracę narządów wewnętrznych oraz wspiera funkcjonowanie narządów zmysłów i poszczególnych części ciała.

Nie bez powodu Chińczycy uważali stopy za drugie serce. Poświęcając stopom zbyt mało uwagi w dłuższej perspektywie wpływamy nie tylko na ich wygląd, lecz także na stan zdrowia całego organizmu. Niestety zwykle zaczynamy się nimi zajmować, gdy już bolą lub puchną. Tymczasem każda dolegliwość stóp nie pozostaje obojętna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, bowiem związana jest z zaburzeniem równowagi.

Obuwie

Noszenie wygodnego obuwia zapewnia prawidłowe krążenie płynów w organizmie i właściwe odżywienie mózgu. Krępujące, niewygodne i wykonane ze sztucznych tworzyw buty sprawiają, że stopy nie oddychają właściwie, są osłabione i narażone na różne schorzenia.

Codzienna pielęgnacja

Nasze stopy potrzebują codziennej odświeżającej kąpieli i właściwego nawilżania bądź natłuszczania. Raz na jakiś czas dobrze sprawić im peeling i pedicure.

Stopy nie powinny być zimne

Chińczycy mawiali, iż stopy powinny być ciepłe a głowa zimna. Jeżeli jest odwrotnie, organizm znajduje się w stanie nierównowagi. Stopy można rozgrzewać stosując kąpiele z dodatkiem aromatycznych przypraw (po 1 łyżce rozmarynu, cynamonu, goździków, pieprzu i imbiru gotować ok. 30 minut i moczyć stopy w wodzie z dodatkiem naparu przez kilkanaście minut). Można też poddawać stopy masażom, które przywrócą właściwe krążenie krwi w ciele.

Masaż

Kiedy znajdujemy się w stanie nierównowagi zaczynamy chorować. Poprzez masaż stóp wchodzimy w głąb wnętrza człowieka i regulujemy cały jego organizm.

Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej w stopach zaczynają się lub kończą meridiany czyli kanały energetyczne. Wszystkie meridiany, bo nawet tak zwane meridiany rąk, tworzą pary z meridianami nóg i łączą się z nimi. Dlatego też w celu poruszenia przepływu energii w naszym ciele i przywrócenia równowagi powinniśmy regularnie ćwiczyć i masować stopy.

Masaż stóp może odblokować przepływ energii w całym ciele, usunąć ból i napięcia znajdujące się w poszczególnych miejscach i narządach wewnętrznych.

W starożytnej chińskiej refleksologii stóp On Zon Su bardzo dużo uwagi zwraca się również na ich palce. Dokładne rozmasowanie palców stóp w odpowiedni sposób przywraca nam naszą witalność, leczy i zapobiega chorobom.

Odpowiednio dobrana do danej osoby technika masażu stóp On Zon Su może być stosowana w: bezsenności, przemęczeniu, stresie, lęku, depresji, problemach menstruacyjnych, usuwaniu toksyn i opuchlizn ciała, bólach mięśni, stawów, kręgosłupa i głowy, kaszlu, zapaleniu oskrzeli, alergiach, problemach trawiennych, problemach z oddychaniem i układem hormonalnym, dolegliwościach pęcherza, osłabieniu nerek, nieprawidłowościach w ciśnieniu krwi, kołataniu serca.

Właściwa pielęgnacja i masaż stóp nie tylko zapewnią nam relaks i rozluźnienie, ale również poprawią stan zdrowotny. Masaż stóp jest doskonałym narzędziem przywracania witalności i równowagi organizmu oraz wspierania odporności. Stosowany regularnie zadziała profilaktycznie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne oraz poprawi jakość naszego istnienia.

A jak ważne są dla Ciebie Twoje stopy?

 

Bibliografia:

Tao Stóp wprowadzenie do masażu On Zon Su, Ming Wong C.Y., Alessandro Conte

Sekretne Mapy On Zon Su starożytny chiński masaż stóp, Ming Wong C.Y., Alessandro Conte